HLEDAT

Chraňme děti společně před kyberšikanou

  • JEDNÁ SE O TISKOVOU ZPRÁVU
  • 16.9.2011 14:21

Brno, 14. září 2011 – Firma Lamantine Software, výrobce populárního programu Sticky Password, reaguje na rostoucí případy kyberšikany mezi školáky a v této souvislosti vydává pro rodiče zásadní doporučení, jak takovým případům předcházet. Podle výzkumu projektu E-Bezpečí je kyberšikaně vystavena téměř polovina českých školáků. Ti musejí snášet jak nadávky a ponižování realizované prostřednictvím e-mailů nebo sociálních sítí, tak i vyhrožování, vydírání či útoky na jejich elektronické účty.

Právě cizí elektronická konta zneužívají nelítostní spolužáci ke kyberšikaně často a s oblibou. Mnoho dětí totiž nemá představu o citlivé povaze osobních údajů a o možnostech jejich zneužití. Podle výzkumu jsou celé dvě třetiny dotazovaných dětí dokonce ochotny sdílet své osobní údaje s lidmi, které znají pouze z virtuální komunikace realizované na internetu.

Podle ředitele společnosti Lamantine Software Petra Bílka je prvním krokem v boji proti kyberšikaně poučení dětí o internetové bezpečnosti. „Problematika elektronické šikany se neustále rozšiřuje, ale existují způsoby, jak proti ní bojovat. Rodiče musí dětem říci, jak nakládat se svými účty na sociálních sítích či e-mailu a především zdůrazňovat, že hesla nesmí znát nikdo jiný, než ony samy. Tato hesla by přitom měla být silná, bezpečná a těžko odhadnutelná,“ říká Petr Bílek.

Rodiče by tedy měli svým dětem na začátku školního roku připomenout varování před kyberšikanou a ztrátou identity, na něž upozorňují bezpečnostní experti z firmy Lamantine Software:
• heslo k internetovému účtu či PIN mobilního telefonu se v cizích rukách může stát zbraní
• vše, co člověk uveřejní na sociálních sítích, jako je Facebook, Lidé či Líbímseti – ať už jde o fotku, datum narození či jméno domácího mazlíčka, na internetu zůstane i po vymazání těchto údajů
• bezpečné heslo je takové, které je dostatečně dlouhé, složené z malých i velkých písmen a číslic
• používání jednoho hesla k více účtům není bezpečné
• jedním z důležitých součástí ochrany (nejen) dětí před zcizením a zneužitím osobních údajů je používání programu pro správu hesel. Chránit svá hesla totiž znamená chránit se proti kyberšikaně.Autor: Aleš Bakla


Podělte se s ostaními:

Komentáře

komentar

vlpdxqjp

16.4.2014 10:12

20

komentar

qtrqeqrl

7.8.2019 19:53

20

komentar

sdlvyutw

7.8.2019 19:53

20

Jméno
Email nepovinné
Web nepovinné
Zpráva

Software, windows, hry.

Přejít na Security-Portal.cz