HLEDAT

Jak se zbavit havěti – likvidace

Především zachovat chladnou hlavu. V principu je likvidace jednoduchý úkon, záleží jen na tom, proti jaké hrozbě čelíte. Při desinfekci počítače máme několik možností, jak ze systému havěť vypudit:

prvníOdstranění pomocí antiviru
Jedná se o nejběžnější a způsob likvidace, protože většinou je to právě antivirus, kdo zjistí, že se do systému vloudil nezvaný host a informuje nás o tom. Mezi výhody patří jednoduchost odstranění a rychlost. Nevýhodou je to, že antivirus nemusí odhalit všechnu havěť v systému a tu kterou objeví, nemusí uplně 100% odstranit.

druhýOdstranění pomocí antispywaru
Tento způsob se doporučuje spíše jako doplněk k první možnosti. Antispyware programy totiž narozdíl od antiviru umí opravovat i záznamy v registrech, které tam po sobě zanechala nebo upravila havět.

třetíVyužití on-line služeb
Můžete také využít antivirové skenery ve webové formě. Je potřeba si ale uvědomit, že on-line antivirové nástroje neslouží k permanentní ochraně, ale k jednorázové kontrole. Některé nástroje potřebují ke spuštění instalaci nebezpečných prvků, (většinou ActiveX komponent) které můžou poškodit váš systém. Proto vždy využívejte on-line služby pouze známých společností, o kterých víte, že jsou bezpečné. Dávejte také pozor na odstraňování infikovaných souborů – uvědomte si, že v tomto případě nemůžete využít tzv. karanténu (trezor) tedy místo, kde je daný soubor izolován od systému a vy máte možnost ho případně vrátit tam, odkud byl odebrán. Bude-li se tedy jednat o falešný poplach v důležitém souboru nějakého programu a vy tento soubor necháte on-line skenerem odstranit, tak už ho neobnovíte a můžete tak ohrozit funkčnost programu.

Seznam on-line antivirových skenerů


čtvrtýČtvrtou možností je odstranění havěti s pomocí odborníka, tedy člověka který ví co a jak, a speciálního diagnostického programu. Přesněji – pomocí programu vygenerujete zprávu s výpisem obsahu míst, do kterých se havěť ukládá, odborník ji zpracuje a informuje vás o výsledku. Jedná se o v současnoti nejlepší způsob likvidace havěti. Tímto způsobem lze diagnostikovat i havěť, kterou ani antivirus či antispyware nemusí vidět a hlavně budete mít 100% jistotu, že váš systém je 100% čistý.

Návod na vygenerování zprávy:

  • Stáhněte si program RSIT
  • Program spusťtě a kliknětě na Continue
  • Vyčkejte několik vteřin (pokud bude potřeba, vyjádřete souhlas s licenčními pomínkami)
  • Otevřou se vám dva textové soubory – log.txt, info.txt
  • Jděte na http://www.viry.cz/forum/ a zaregistujte se. Poté si v sekci Řešení problémů, logy vytvořte své vlastní téma a do zprávy zkopírujte obsah souboru log.txt

DŮLEŽITÉ – Pokud pracujete na operačním systému Windows 7, musíte program RSIT spustit v režimu kompatibility s Window XP:

  • Kliknětě na ikonu RSIT pravým tlačítkem a klikněte na Vlastnosti
  • Klikněte na kartu Kompatibilita a zaškrtněte možnost Tento program spustit v režimu kompatibility pro a vyberte možnost Windows XP SP 3
  • Klikněte na OK a spusťte program

Software, windows, hry.

Přejít na Security-Portal.cz