HLEDAT

Jak nás viry a jiné hrozby ohrožují

Škodlivý software nás ohrožovat může i nemusí. Může buďto jen odesílat z napadeného počítače spam nebo třeba krást citlivá data. Spektrum možných ohrožení je samozřejmě mnohem vyšší. Ale dnes se už spíše můžeme setkat s hrozbami, které vznikají za účelem zisku. Zatímco ještě před pár lety bylo tvoření virů jen vedlejší činností normálně pracujícího člověka, dnes už tito kriminálníci mají tuto činnost jako svůj hlavní pracovní poměr. Na černém trhu vesele obchodují s vašimi citlivými daty. To mohou být například e-maily, údaje z internetového prohlížeče – jaké stránky navštěvujete, jak dlouho surfujete apod.

Viry už zdaleka nejsou výsadou jen operačního systému Windows. Stále více aktuální je i zabezpečení mobilních zařízení (PDA, Smartphony, klasické mobilní telefony s operačním systémem) jejichž počet v běžné populaci neustále roste a dostává se pochopitelně pod drobnohled digitálních kriminálníků. Důkazem toho je i to, že už i výrobci anti-malwarových řešení nabízejí software pro zebezpečení těchto zařízení. Stejná situace nastává i u operačního systému Mac OS.

Největší nebezpečí ovšem ohrožuje uživatele všech operačních systémů, na jakémkoliv zařízení. A jsou to všudypřítomné internetové podvody, před kterými nás bezpečnostní software není schopen zcela ochránit. Hlavní zbraní internetových zlodějíčků je jejich rychlost a připravenost takovýchto útoků. Přesně vědí na koho útok zacílit – na naprosto neinformovaného a zranitelného uživatele. Důkazem toho byl i případ phishingu u České spořitelny v roce 2008, kdy se v prvních hodinách spoustu lidí “nachytalo”. Útok sice nebyl cílen pouze na zákazníky ČS, za jeho úspěchem ale stála neinformovanost lidí a rychlost šíření.

Už i u nás se stále častěji objevují podvodné e-shopy, které těží z důvěřivosti českých zákazníků. Naštěstí jsou zde nejrůznější internetové srovnávače cen, ve kterých zákazníci hodnotí daný e-shop a asociace APEK. Proto vždy před nákupem a vůbec registrací do, pro vás, neznámého internetového obchodu raději hledejte ohlasy a reference.

Facebook

Nejnovějším fenoménem na poli bezpečnostních hrozeb se stávají sociální sítě. Většina uživatelů sociálních sítí si ani neuvědomuje možná bezpečnostní rizika. Jednak rizika spojená se zádáváním osobních údajů, které jsou u otevřených účtů viditelné naprosto každému, tak hlavně rizika při samotném používání. Například Facebook, který je založen na zobrazování zpráv, které si vaši přátelé napíší na svou “zeď”, zobrazování skupin a stránek, kterými jsou přátelé fanoušci a jako další hřebíček do rakve jsou zde nejrůznější aplikace. Když pomineme hrozbu, kterou představuje malware, který skrze zdi vašich kamarádů zasílá odkazy na infikované webové sránky, popřípadě vám je může rovnou posílat jako zprávu. Je zde i velké riziko při používání aplikací. Většina těchto aplikací nepochází z dílny Facebooku, ale od tvůrců třetích stran. A jak jistě uživatelé vědí, vetšina těchto aplikací, aby se vůbec spustila potřebuje, abyste odklikli hlášku, ve které se píše, že souhlasem dáváte aplikaci přístup ke všemu, co jste na svém profilu zpřístupnili a dokonce i ke všemu, co na svém profilu zpřístupnili vaši přátelé.

Jinými slovy, sociální sítě jim a podobné služby jsou vynikajícím nástrojem pro hackery, sociální inženýry a různé marketingové pracovníky a bude nějaký čas trvat, než se je uživatelé naučí (jestli vůbec) používat tak, aby neohrožovali sami sebe.

Hrozeb spojených s Facebookem a jinými sociálními sítěmi je samozřejmě mnohem více. Tento text má pouze nastínit fakt, že nás dnes neohrožují pouze viry, ale například i webové služby, které se zcela jistě stávají běžnou součástí našeho života a každým rokem tím přicházíme o část své osobní svobody a svých osobních dat, aniž bychom si to uvědomovali.

Všechny dnešní bezpečnostní hrozby mají jedno společné – získat, přímo z vás nebo prostřednictvím vašich dat či vašeho systému, peníze. Proto je ve vašem zájmu zabezpečení vašeho systému nepodceňovat a chovat se při práci s počítačem nadmíru obezřetně a zodpovědně.

Možná ohrožení způsobená havětí:

prvníKrádeže
Krádeže vašich dat ze systému, krádeže osobních údajů, krádeže kreditních čísel, krádeže hesel, přihlašovacích údajů ke všem možným službám atp.

druhýPoškození
Poškození systému, v ojedinělých případech (v minulosti se tak stalo) i hardwaru.

třetíVyužití
Využití vašeho systému k nekalým činnostem – například k odesílání spamu, odesíláním odkazů na infikované webové stránky vašim kamarádům na sociálních sítích atp.

Software, windows, hry.

Přejít na Security-Portal.cz