HLEDAT

Často kladené otázky


#01 – Virus ve složce System Volume Information (_RESTORE). Co s tím?

#02 – Soubor nelze smazat. Přístup odepřen.

#03 – Jak zjistím IP Adresu?

#03a – Jak zjistím IP adresu někoho cizího?

#04 – Může být virem napaden dokument Wordu, nebo Excelu?

#05 – Může být virem i zpráva poslaná po ICQ, nebo písnička v MP3?

#06 – Může být virem poškozen hardware?

#07 – Jaký antivirus je nejlepší?

#08 – Jak se chránit?

#09 – Test bezpečnosti hlásí otevřené porty

#09a – Jak zjistím, jestli mám veřejnou IP Adresu?

#09b – Mám veřejnou IP adresu a otevřené porty

#09c – Jak zjistím, jestli mám otevřené porty?

#10 – Nezobrazuje se mi nabídka „Spustit…“ ve Windows Vista

#11 – Nelze spustit Správce úloh (Task Manager)

#12 – Pozadí plochy nejde změnit, co teď?

#13 – Anti-Spyware mi nalezl Tracking.Cookie

#14 – Jak navodit nouzový režim?

#15 – Proč mi chodí nevyžádané emaily, jak tomu zabránit?#01 – Virus ve složce System Volume Information (_RESTORE). Co s tím?

Tato složka slouží pro zálohování systému. V systémech Windows existuje od verze ME a novější. Na první pohled není vidět, je totiž potřeba zapnout zobrazování skrytých a důležitých systémových souborů ve vlastnostech složky. Tato složka se vždy nachází v kořenovém adresáři (nejčastěji pevných disk), všech připojených disků. Viry v této složce nejsou do určité chvíle nebezpečné – dokud neobnovíte systém pomocí funkce obnovy systému. Pravděpodobně nebudete moci soubor smazat ručně a některé antivirové programy to také nedokážou, proto si dále přečtěte jak virus odstranit.

Jak se tam virus dostal?

Systém Windows ve výchozím nastavení automaticky zálohuje nejdůležitější systémové oblasti (například soubory ve složce System32, registr), protože většina virů vytváří ve složce System32 své soubory a záznamy v registru, může se stát, že tyto soubory a záznamy budou zahrnuty do zálohy systému.

Odstranění viru v této složce probíhá následujícím způsobem:

Windows ME: Pravým tlačítkem ikona Tento Počítač > Vlastnosti > Výkon > Souborový systém > Při potížích > Zakázat obnovu systému
Windows XP: Start > Ovládací panely > Systém> Obnovení systému > Vypnout nástroj obnovení systému > OK
Windows Vista: Start > Všechny programy > Příslušenství > Systémové nástroje > Obnovení systému > Spustit nástroj ochrana systému > Odškrtnout sledování disků

Po vypnutí restartujte počítač a obnovu opět zapněte.


#02 – Soubor nelze smazat. Přístup odepřen.

Malware se často brání, aby nebyl smazán. Jak takový soubor odstranit? Existuje několik způsobů.

Preventivně upozorňujeme:
Pokud se rozhodnete mazat neznámý soubor, doporučujeme mazaní konzultovat s odborníky na virovém fóru.

1. Podívejte se do správce úloh (ctrl+alt+delete), zda soubor není v běžících procesech. Pokud ano pokuste se proces souboru ukončit a soubor smažte.
2. Zkuste přejmenovat soubor, pomocí průzkumníka, nebo jiného souborového manažera (Př. Total Commander) a poté soubor smazat.
3. Restartujte do nouzového režimu a zkuste soubor smazat v něm (pokud nepůjde zkuste metodu 2)
4. Použijte program UPM.
5. Použijte odstraňovací utilitu jako je Avanger, Killbox, nebo OtMoveIt.


#03 – Jak zjistím IP Adresu?

Zjištění IP je velmi jednoduchou záležitostí. Pokud se nepřipojujete přes router, nebo proxy server zjistíte svoji IP adresu následovně:
Start > Spustit > Cmd > Ipconfig
Pokud jste připojený k lokální síti a na internet přistupujete přes NAT nebo proxy, budete mít pravděpodobně veřejnou IP adresu. Tu můžete zjistit například zde.

#03a – Jak zjistím IP adresu někoho cizího?

1) Hlavička emailu. Pokud uložíte zprávu z emailového klienta jako soubor a otevřete ji v textovém editoru, lze tam najít IP adresu odesilatele. Konkrétně na řádku “Received: from…”
2) Webová stránka. Za předpokladu základní znalosti PHP jazyka je možné získat IP adresu a uložit ji do souboru (zalogovat).
3) IM Klient. Některé programy pro rychlé zasílání zpráv (QIP, ICQ, Miranda, …) umožňují zobrazit IP adresu odesilatele souboru, nebo IP adresu odkud jen uživatel aktuálně připojen.


#04 – Může být virem napaden dokument Wordu, nebo Excelu?


Ano. Tyto dokumenty mohou obsahovat Makro viry. Je také možné, že balík MS Office obsahuje neopravenou chybu a díky ní může být vpuštěn škodlivý kód do počítače.


#05 – Může být virem i zpráva poslaná po ICQ, nebo písnička v MP3?

Ano. Klient na ICQ (případně kterýkoli jiný), nebo mediální přehrávač, může obsahovat chybu, při níž může dojít k přetečení zásobníku alokované paměti v systému. To by mohlo umožnit spuštění kódu viru. Toto téma je však velmi rozsáhlé a do značné míry teoretické.


#06 – Může být virem poškozen hardware?

Ano. Bylo by velmi složité poškodit přímo fyzickou součástku (například spálení procesoru), ale vyskytly se případy, kdy virus napadl software BIOSu, grafické karty a dalších součástí počítače, čímž způsobil jejich nefunkčnost, přepsáním/smazáním jejich software. Též USB disk může být napaden a šířit infekci na počítače, k nimž je připojen.


#07 – Jaký antivirus je nejlepší?

Profesionál by na takovou otázku nikdy neměl odpovědět konkrétně. Jediné co by mohl udělat, je vám doporučit jaký antivirus používat. Jsou tu fakta a to jsou výsledky testů, jenže výsledky testů nemluví za vše. Mnoho antivirů má i jiné techniky ochrany a proto jen těžko dokázat, který má ty techniky nejlepší. Navíc v dnešní době jsou detekční schopnosti antivirových programů velmi vyrovnané. Jsou tu ale i další faktory, které by měli při výběru antiviru hrát značnou roli. Jazyk: Uživatel musí rozumět tomu, co se po něm chce, pokud nerozumí je taková ochrana jen těžko použitelná. Přehlednost: Rozhraní programu musí být natolik přehledné, aby se v něm uživatel dobře orientoval.

Nejlépe určíte “nejlepší antivirus” tím, že si každý vyzkoušíte a sami posoudíte, jaký nejvíce vyhovuje. Rozhodně nic nezkazíte, pokud vyzkoušíte programy AVG, Avast!, Avira, BitDefender, Eset, Norton a Kaspersky.


#08 – Jak se chránit?

1. HLAVOU

Přemýšlejte nad tím jaké soubory stahujete a jestli by mohli být pro Vás nebezpečné. Uvědomte si, že každý spustitelný soubor může být virus. Proto zvažujte otevření souborů z neznámých, nebo nedůvěryhodných webů, nebo emailů.

2. PREVENCÍ

Pravidelně navštěvujte náš portál, kde se dozvíte vše o nových hrozbách, které vás ohrožují. Také před otevřením neznámého spustitelného souboru, si můžete ověřovat, zda neobsahuje virus, pomocí služeb jako www.virustotal.com

3. AKTUALIZOVANÝM OPERAČNÍM SYSTÉMEM

Mějte zapnuté automatické aktualizace systému Windows, případně pravidelně (nejméně 4x měsíčně) navštěvujte web Microsoft Update a aktualizujte svůj systém.

3. ANTIVIROVÝM a ANTISPYWARE PROGRAMEM

Více informací se dozvíte zde.

4. FIREWALLEM

Více informací se dozvíte zde.

5. AKTUALIZUJTE

Aplikace, které často používáte, bývají čas od času aktualizovány. Například antivirový program potřebuje pravidelnou aktualizaci svých virových definic. Bez aktuální databáze Vás nebude schopen dostatečně ochránit.


#09 – Test bezpečnosti hlásí otevřené porty

Toto téma se vás týká, jen pokud máte veřejnou statickou IP adresu a nepoužíváte routery. Pokud nemáte tak test bezpečnosti testoval váš router, nebo router poskytovatele připojení, nikoli váš počítač.
Poznámka: Pokud používate Windows Vista a nevíte jak zobrazit položku “Spustit…” v nabídce start přečtěte si FAQ #10.

#09a – Jak zjistím, jestli mám veřejnou IP Adresu?

Klikněte na Start > Spustit > napište cmd > napište ipconfig > Stiskněte Enter
Tam nejdete DNS adresu IP a tu porovnejte s veřejnou IP adresou, kterou vám zobrazí tato stránka.
Pokud se adresy neshodují, veřejnou IP nemáte.


#09b – Mám veřejnou IP adresu a otevřené porty

Nainstalujte a používejte bránu Firewall. Pokud i po instalaci firewallu budete mít otevřené porty a nebudete si jist, zda jsou porty bezpečné postupujte následovně:

1. Nabídka Start > Spustit > napište cmd > napište bez uvozovek “netstat -abn > C:\porty.txt”
2. Otevřete soubor C:\porty.txt a jeho obsah, spolu s krátkým popisem vložte do sekce bezpečnost sítí na našem fóru.

Poznámka: Starší Windows nepodporují příkaz b. Proto v případě neúspěchu zkuste příkaz “netstat -an > C:\porty.txt”


Software, windows, hry.

Přejít na Security-Portal.cz