Chyba značky:  ->  Textpattern Warning: PHP značky jsou zastaralé  on line 1151
ŠkodlivýSoftware.cz - Hrozby - Falešné bezpečnostní programy

HLEDAT

Falešné bezpečnostní programy

Aleš Bakla, 24.6.2010 16:22 | Přečtěno: 18697x | Rubrika: Hrozby | Kategorie:

Falešné bezpečnostní programy zažívají obrovský rozmach. Jejich počet se pohybuje v řádech několik set tisít!. Toto obrovské číslo se každým dnem zvyšuje a zvyšuje se i počet uživatelů, kteří se stanou obětí takovýchto aplikací. Odhaduje se, že z hlediska způsobených škod a možného finančního zisku pro tvůrce by se tato hrozba mohla stát hlavním odvětvím internetové kriminality.

Čím se tyto programy vyznačují

Programy se snaží navodit dojem, že se jedná o legitimní bezpečnostní programy. Často designově i názvy kopírují produkty známých bezpečnostních firem, aby uživatele co nejvíce zmátli. A jejich hlavním cílem je z lidí “vytahat” peníze. I webové stránky těchto aplikací vypadají velice profesionálně a neznalý uživatel tak může nabýt dojmu, že se skutečně jedná o legitimní bezpečnostní program. Navíc tomu ještě přidává fakt, že jsou snadno nalezitelné v internetových vyhledávačích na běžné termíny, jako například “spyware removal”, “antispyware software”, “free antispyware” apod.

Ukázka webové stránky
Ukázka webových stránek podvodné aplikace

Jak se mohu nakazit

Buďto ho mohu stáhnout vdomění, že jde o bezpečnostní program nebo ho do systému může nainstalovat nějaká jiná havěť. Nejčastější způsob šíření těchto programů jsou ale infikované webové stránky. Často se tedy lze nakazit při nevinném surfování, aniž bychom o tom věděli.

Pokud se náš systém infikuje, začnou nám vyskakovat hlášky o tom, že je systém infikován a že tuto infekci lze odstranit po zaplacení plné licence bezpečnostního programu. Dále se zablokuje přístup do “Centra zabezpečení” ve windows a program nám podstrčí své centrum zabezpečení. Často se tyto programy snaží ukončit procesy spojené s legitimními antiviry a jinými programy a zablokují nám přístup na stránky pravých bezpečnostních produktů. Celkově snižují zabezpečení systému a ojediněle také stáhují do systému další havěť.

Ukázka podvodného programu
Ukázka podvodného programu

Proč jsou tyto programy vytvářeny

Samozřejmě za účelem zisku, protože drtivá většina těchto programů oběť vyzývá k zakoupení licence. A samozřejmě je to velice výnosné, jinak by se tyto programy neobjevovaly. Úkolem je si peníze doslova vynutit. Když prostě na uživatele neustále vyskakují hlášky, že má napadený počítač, pořádně mu nefunguje internet, vyskakují mu reklamní okna a všude čte, že tento problém lze vyřešit zakoupením licence k programu, tak si ji prostě pod tlakem zakoupí. A zakoupením licence se samozřejmě nic nezmění, protože žádná licence vlastně neexistuje a havěť se ze systému musí odstranit stejným způsobem jako každá jiná.

Jak se bránit proti nákaze

prvníDodržujte pravidla
Dodržujte základní bezpečnostní pravidla při práci s počítačem.

Co když je můj systém nakažen

prvníOdstranění nákazy
Postupujte podle rad na stránce Jak se zbavi havěti – likvidace.


Podělte se s ostaními:


Podobné články:

Komentáře

komentar

.

26.6.2010 16:05

“Buďto ho mohu stáhnout vdomění, že jde o bezpečnostní program …”

Hmm… toto je celkem nemožné pokud uživatel není de**l. Stačí používat prověřené programy, popřípadě si na jednom nejmenovaném (nevím jestli jej zde mohu říct) fóru najít co používat a co je prověřené a dobré.

Taky existují na internetu různé seznamy těchto falešných antivirů, kdy si podle názvu programu můžete zjistit jestli je to fake nebo ne (i když tomuto taky nejde 100% věřit, jelikož seznamy nemusí být úplné) nebo stačí použít všemocný google a (např. s kouzelnou frázi remove) vyhledat jméno antiviru.

Popravdě řečeno těchto fake antivirů se osobně moc nebojím, i když jak bylo psáno v článku, můžou se dostat do pc i bez našeho vědomí…

komentar

Aleš Bakla

26.6.2010 16:17

Souhlasim, pro nás (Čechy) je ta pravděpodobnost, že si to sami stáhneme malá, ale pro anglicky mluvící (na které jsou tyto programy asi primárně určeny) je ta pravděpodobnost vyšší, protože vážně stačí do googlu zadat “malware remover” a hned na druhé stránce už to začíná :D a pro absolutního neznalce je to samozřejmě nebezpečné.

komentar

album nevim nevim

25.9.2011 11:18

viri

komentar

tubhcofn

16.4.2014 10:12

20

komentar

mebgarxb

7.8.2019 19:53

20

komentar

loqjsxil

7.8.2019 19:53

20

Jméno
Email nepovinné
Web nepovinné
Zpráva

Software, windows, hry.

Přejít na Security-Portal.cz