HLEDAT

Report: LinuxExpo 2008

Profik123, 20.4.2008 11:34 | Přečtěno: 2524x | Rubrika: Články | Kategorie: V Praze v hotelu Olympik Artemis se 14.‒15. dubna 2008 konal další ročník známe výstavy a konference ‒ LinuxExpo. Jedná se údajně o největší středoevropské setkání komunity kolem Linuxu a Open Source software vůbec. Já jsem akci navštívil již po třetí a rozhodně toho nelituji. Vyhradit jeden den této akci určitě stojí za to.

img

Návštěvě jsem věnoval středu, tedy druhý den výstavy. Ráno jsem si přivstal a už v devět jsem stepoval na recepci hotelu Olympik a dožadoval se vstupu zdarma jako registrovaný návštěvník. Registrace zafungovala a já prošel dovnitř. Hned u vchodu jsem k mému potěšení potkal cm3l1k1ho, což je zakladatel portálu security-portal.cz. Byl jsem rád, že potkávám alespoň někoho známého, aspoň jsem se celý den nenudil.

Společně jsme se tedy vrhli na prohlídku výstavních stánků. Sestava byla plus mínus klasická. Když pominu komerční firmy jako ESET, HP nebo IBM (o které tradičně nikdo neměl moc zájem), zaujali nás stánky jednotlivých distribucí. Lidé z OpenSuse předváděli svůj systém ve verzi 10.3 za plynulého rozdávání DVD a nálepek. Autor live distribuce SLAXTomáš Matějíček se prezentoval v tradičním stylu tím, že rozdal asi stovku gigových flashdisků, pokud mu člověk správně odpověděl na nějakou zapeklitou otázku, týkající se většinou jeho distribuce :-). Na stánku Ubuntu byl předváděna beta verze 8.04 Hardy Heron, která obsahuje několik vylepšení. Z mého pohledu pár nejzajímavějších. Nová verze obsahuje novější Gnome 2.22, Firefox 3 (zatím beta), nového klienta na torrenty Transmission nebo vypalovací program Brasero. Pokrok sice za půl roku není nijak skokový, ale určitě je znatelný.

LinuxExpo naštěstí nestojí jen na výstavní části. Hlavním bodem programu jsou odborné přednášky, které probíhají po oba dva dny. První den (úterý) probíhala zajímavá přednáška slovenské inženýrky od Google Petry Popluhárové, o kterou jsem bohužel přišel.
Ve středu jsem stihl navštívit několik přednášek, bohužel ne všechny. Přednášky probíhaly ve třech sálech najednou, tudíž si člověk musel vybrat, jaké přednášce dá přednost a kterou vynechá.

První přednáška, kterou jsem absolvoval, byla prezentace Petra Krčmáře na téma Je open source opravdu zadarmo?, ve které se snažil ukázat, že dnešní vývoj Open Source softwaru není dílem nějakých amatérských nadšenců z garáže, ale regulérních programátorů, kteří jsou za svoji práci placeni. Docela jsem byl překvapen, když jsem se dozvěděl, že celý projekt Mozilla Firefox je financován vyhledávači jen za to, že jako homepage po instalaci je nastaven Google a za to, že pomocí některých můžeme vyhledávat rovnou z aplikaci v pravém horním rohu. Přednáška mě dokonale utvrdila v tom, že celý Internet a snad i svět žije jen z reklamy. Prezentace [ZDE]

Druhá přednáška na téma Co všechno tvoří OpenSUSE byla z mého pohledu naprosto o ničem. Možná je to způsobené tím, že systém OpenSuse nepoužívám, takže rozhodně nejsem zvědavý na to, která verze KDE nebo čehokoli jiného je teď aktuální. Tudíž jsem asi po 10 minutách odcházel.

Následují přednáška byla taková oddychová. Pan Jaroslav Krejčí hovořil na téma Linux na základní škole. Na konkrétní případu ukazoval, že Linux se dá využívat i na základní škole navzdory některým omezenějším učitelům, kteří trvají na používání Windows i přesto, že jak bylo řečeno "s Windows neuměli, takže přechodem na Linux se vůbec nic nezměnilo, pořád neumějí nic". Prezentace [ZDE]

Dalších několik přednášek jsem bohužel vynechal, protože jsme se odebrali na oběd do přilehlé knajpy U Staré pumpy (dříve U Chcípáka).

Po návratu nás čekala přednáška společnosti Enlogit, která nestála, slušně řečeno, za nic. Téma Systém tenkých klientů na Linuxu v korporátním prostředí by sice samo o sobě bylo zajímavé, kdyby to firma nepojala jako prezentaci svého produktu se slovy "v naší prezentaci Linux trochu potlačíme", jak někdo z návštěvníků na konci poznamenal, OPRAVDU ho trochu potlačili. Prezentace se odvíjela ve stylu, že používat tenké klienty je výborná věc, že to je tzv. green IT, kdy má tenký klient spotřebu několika málu wattů. Tuto ideu ovšem chvíli na to zabili tím, že tvrdili nejlepšími tenkými klienty jsou recyklované staré počítače (na Win Vista nestačí, ale jako tencí klienti mohou sloužit), tím se ale hned popírá myšlenka onoho green IT. Toto nakonec nakonec zazdili tím, když se někdo zeptal, jaký má takový provoz nároky na síť. Odpovědí bylo, že 100 Mbit nestačí, že by byl dobrý 1 Gbit. Načež někdo poznamenal, že to je výborná věc, hlavně pro ty staré síťovky u recyklovaných počítačů :-) Shrnul bych to následovně. Idea tenkých klientů není špatná, ale z vlastní zkušenosti s tím nemám úplně dobré (používáme ve škole). Firma Enlogit se moc nepředvedla, třeba tím někoho oslovila, mě ale ne. Prezentace [ZDE]

A největší perla nakonec. Pan Janek Wagner přišel s příspěvkem na téma Využívání otevřených webových řešení ve školství. Bohužel jsem dorazil až někdy v polovině, ale přednáška se odehrávala ve stylu "lidé, kteří vylezou ze středních škol mají nulovou počítačovou gramotnost, bakaláři taky nevědí nic a inženýři už vůbec ne. Situace se nezmění, dokud se bude vyučovat podle jednoho kancelářského balíku jedné nejmenované firmy stylem druhá nabídka zleva, třetí položka odshora. Nechápu, proč by Česká republika nemohla být národem programátorů, to by se tomu ale ty děti museli věnovat od 10 let." Musím říci, že pan Wagner má přehled, i když názory asi lehce kontroverzní, leč musím se přiznat, že s nimi souhlasím. Krásně tam vysvětlil, kde se ve školství rozkrádá kolik miliónů a miliard. Pro příklad uváděl portál EDU.cz, na který údajně padlo pro mě nepředstavitelných 26 miliónů korun. Portál, který stejně nikdo nepoužívá (bohužel prý to není jediný tunel na peníze takového typu). Mimochodem, kdo z vás by takový webík byl ochoten udělat třeba jen za setinu současné ceny? :-) Dělat weby stylem, že náklady na výrobu jsou tak maximálně milion a zbytek si rozdělíme mezi sebe a odnesem domů, to je snad český unikát...
Za přednášku panu Wagnerovi moc děkuji, škoda, že není pořízen video záznam, opravdu by stál za to.

Po přednáškovém bloku následovala "panelová diskuze" na téma Potřebujeme další standard pro výměnu dokumentů?. Účastnili se jí již zmíněný Janek Wagner, Jakub Vrána a nějaký chlápek od IBM, který do ní pro jistotu nezasahoval. Moderátor byl Petr Krčmář. Zjednodušeně se dá říci, že to byl flame na téma "potřebujeme nebo nepotřebujeme nový formát Microsoft Open XML". Diskuze byla opravdu zajímavá a pro mě z ní vyplynulo, že krok standardizace Open XML byl stejně nevyhnutelný, protože Microsoft potřeboval nějak ukládat svoje dokumenty z Office a Open Document Format mu k tomu v podstatě nenabízel všechny možnosti, které potřeboval. Pan Wagner přišel se smírným názorem "buďme rádi, že ty formáty jsou jen dva, mohlo to dopadnout i hůře". Na konci musela být diskuze přerušena, protože by to byl nekonečný flame a všichni se v klidu rozešli.

Letošní LinuxExpo hodnotím jako zajímavou akci a příští rok navštívím určitě znovu. Návštěvu každému mohu jen doporučit. Vstup je pro předem registrované zdarma.


Podělte se s ostaními:


Podobné články:

Komentáře

komentar

ivpbphrg

16.4.2014 10:13

20

Jméno
Email nepovinné
Web nepovinné
Zpráva

Software, windows, hry.

Přejít na Security-Portal.cz